ÖÖJÕULUMAA – tuleskulptuurid ja tulemandala

Selle aasta Vanamõisa Jõulumaa kulminatsiooniks saab olema 15. detsembril toimuv Ööjõulumaa. Ööjõulumaa mõte sündis inspireerituna jõuluaja traditsioonidest ja saabuvast pööripäevast, mil otsime üha rohkem valgust ja soojust oma hinge. Juba iidsetest aegadest on talvist pööripäeva peetud aasta tähtsaimaks ja maagilisemaks sündmuseks, kus valgus saab võitu pimeduse üle.

Tulel on läbi aegade olnud märgiline tähendus.  Tules on ürgne jõud, on maagiat. Tuld on ikka tänatud ja kummardatud. Lisaks traditsioonilistele Vanamõisa Jõulumaa tegevustele, mis leiavad õhtu jooksul aset, on Ööjõulumaal märksõnadeks tuli, valgus ja soojus. Tegevsurohkeõhtu kulmineerub kunstnik  Margus Kontuse poolt loodud suure tuleskulptuuri süütamise-ja tuletantsijate etendusega. Tuleskulptuur on viimastel kümnenditel üle maailma levinud uus kunstivorm, mis tõlgendab tuld kui iseseisvat meediumi. Tuleskulptuur ei ole ilutulestik, see valmib algupärastest materjalidest: puit, nöör, õled ning kavandatakse nii, et kujund ja vorm tekib leekidest. Tulemus on esteetiline vaatemäng, mis sobib hästi Põhjamaa pimedasse ja külma talve. Kunstnikud on kirjeldanud tuleskulptuuri kui hetkeelamust, kus sekundite vältel liiguvad vaatajate silme eest läbi sajad ja sajad kujundid.

Avatud on tuleskulptuuri töötuba, kus mandalameistrid Tuuli Reinsoo ja Indrek Leht juhendavad kõiki soovijaid suure mandala koostamisel ja täiendamisel. Igaüks saab oma jõulusoovi tulemustriga mandala sisse punuda. Maagilise pööripäevarituaalina süütame kõikide osalejate poolt loodud tulemandala, mis täis imelisi jõulusoove süttides tähtede poole lendab. Valguse ja soojuse märgiks süütame ka suure lõkke.

Maagilist helikeelt annab õhtule palksaalis toimuv Tanel-Eiko Novikovi jõuluhõnguline kontsert löökpillidel.

Õhtu jooksul on Vanamõisa Jõulumaal avatud mitu eripalgelist tegevuskoda –alustades kohast, kus jõuluhärra isiklikult tulijatele lugusid pajatab, põske paitab ja imedesse uskuma paneb, lõpetades sepikojaga, kus puhastverd sepp oma võimsaid tööriistu alasi kohal demonstreerib ning julgemad ka ise sepahaamri kätte võtta saavad. Indiaani Püstkojas soojendab elav tuli ning kuulata saab tarkusi vanadest indiaanitraditsioonidest. Miniloomaaias on esindatud valik kodumajapidamises leiduvatest loomadest ning vahvat jõulusõitu saab teha hobuvankri või saaniga. Meisterdamise Kojas meisterdame kinkekarpe ja Jõululaval toimub programm ning  jõuluetendus.  Kui aga nälg näpistama hakkab, on võimalus keha kinnitada Päkapikkude Söögimajas. Jõulumaa on kaunilt ehteis ning kui lund on piisavalt, saab ka kelgumäest alla lasta.

Piletid eelmüügis Piletilevis kuni 13.12.18 ja toimumise päeval 15.12.18 kohapeal.

Avatud tegevuskojad ja programm Ööjõulumaal kell 16.00-20.00, Ööjõulumaa on avatud kuni 21.00.
Pileti ostnutele sisaldab pilet kogu programmi (va fototeenus)

Jõuluvana Koda, Sepikoda,  Meisterdamise Koda, Tulemandala Koda, Indiaani Püstkoda, Miniloomaaed, Saani- või vankrisõit. Tanel-Eiko Novikovi jõulukontsert, tule- ja valgusetendused, programm Jõululaval, jõuluetendus.

Jõuluvana Kojas on teeb perepilte Tippfoto ja pildi saab kohe kätte.

 

Jaga:

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga